Aktuality

publikováno: 20.08.2018
rubriky: Novinky

Právní novinky 8/2018

V průběhu letních prázdnin zveřejnil Úřad pro ochranu osobních údajů (dále jen „ÚOOÚ“) výkladové stanovisko, kde shrnul několik odpovědí na často kladené otázky ve školství. Níže naleznete vybrané body ze stanoviska.

Na úvod je nezbytné upozornit, že ÚOOÚ upravil svůj dosavadní výklad z roku 2013 ohledně uveřejňování fotografií a dalších osobních údajů dětí / žáků na internetu. Doposud ÚOOÚ pro uveřejňování jakýchkoli osobních údajů žáků na internetu bez výjimky vyžadoval souhlas se zpracováním osobních údajů. To se však podstatně mění, viz dále.

 

Shrnutí části pro uveřejňování fotografií a dalších osobních údajů na www stránkách:

  • K uveřejňování reportážních / propagačních fotografií učitelů, žáků, rodičů, příbuzných nebo i návštěvníků z školní akce, vyučování, soutěží, vystoupení apod., není potřeba souhlas se zpracováním osobních údajů
  • Souhlas se zpracováním údajů není třeba ani v případě uveřejňování stručných „doprovodných“ informací k fotografiím nebo aktualitám na internetových stránkách či v tisku – např.: „Vojtěch Novák z 8. C získal pěkné druhé místo…“, „Žáci Masarykovi ZŠ pomáhali v naši obci s úklidem zeleně“.
  • Souhlas se zpracováním údajů není třebaani v případě uvádění jmen na výtvarných dílech dětí / žáků.
  • Naopak souhlas se zpracováním údajů je potřebnýv případě, kdy se fotografie nebo osobní údaje zveřejňují na sociálních sítích, které umožňují sledování osob a profilování jejich osobních údajů – tak je tomu typicky v případě Facebooku.
  • Ačkoliv v bodech 1) až 3) není třeba souhlas se zpracováním a nejedná se proto o ochranu osobních údajů, stále se na osoby vztahuje jiná ochrana, a to ochrana osobnostipodle občanského zákoníku (viz § 84 a násl. občanského zákoníku). Proto pokud zákonný zástupce požádá o stažení fotografie z internetových stránek, je třeba vždy důkladně posoudit oprávněnost této žádosti a spíše ji vyhovět, případně provést nezbytnou úpravu fotografie za účelem anonymizace.

Na co si dát pozor při zveřejňování fotografií a další komentování vydaného stanoviska získávají klienti naší služby pověřence pro ochranu osobních údajů aktuálně do svých e-mailových schránek.

Chtěli byste také získávat elektronické novinky a další služby spojené s výkonem funkce pověřence pro ochranu osobních údajů? Kontaktujte nás na e-mailu info@scholaservis.cz nebo na kontaktech zde.